Čápi jižních čech

...stránky o hnízdech jihočeských bílých čápů

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Nová hnízdní podložka v Malovičkách

Email Tisk PDF

Hnízd čápa bílého v prachatickém okrese není mnoho a takových, kde se podaří čápům úspěšně vyvést mláďata, je ještě méně. V roce 2012 se to čápům podařilo pouze na hnízdech v Netolicích a ve Strunkovicích nad Blanicí.

Proto jsme se zaradovali, když se čápi v loňském roce znovu objevili v obci Malovičky. V Malovičkách čápi naposledy vyhnízdili v roce 2007, kdy se jim povedlo vyvést 3 mláďata. Jednalo se o hnízdo na střeše železného sila. V roce 2008 o snůšku přišli. Od té doby zůstalo hnízdo neobsazené. V roce 2012 si čápi postavili nové hnízdo na transformátoru elektrického proudu. Jednalo se o mladý čapí pár, který si hnízdo začal budovat pozdě, a nepodařilo se mu vyhnízdit. V letošním roce bylo hnízdo z transformátoru přemístěno na betonový sloup s umělou podložkou, který stojí nedaleko od původního hnízda. Transformátor byl pro čápy velmi nebezpečný, protože by mohlo dojít k popálení elektrickým proudem.

Čápi v dubnu na nové hnízdo přistáli a i několik dní na něm pobývali. Bohužel na hnízdě nevydrželi. Snad v příštím roc bude jejich hnízdění úspěšnější.

malovicky

Aktualizováno Pondělí, 27 Květen 2013 10:57
 

Hnízdní podložka na budově firmy Comett byla navštívena čapím párem

Email Tisk PDF

Dne 13. dubna v půl sedmé ráno přistáli na komíně firmy Comett v Milevsku dva čápi. Komín je osazen podložkou, kterou na něj instalovali žáci lesnické školy v březnu loňského roku. Na tento komín čápi pravidelně každé jaro sedají, ale ještě nikdy na něm nevydrželi více než dva dny. Ani tentokrát se na komíně dlouho nezdrželi. Asi po hodině čápi odlétli.

podlozka-comett

 

Čáp bílý zahnízdil v Písku

Email Tisk PDF

I v letošním roce pokračují žáci 2.B Střední lesnické školy v Písku, v pozorování hnízd čápa bílého na území Jihočeského kraje. V rámci projektu think big podporovaný  nadacemi společnostmi Telefónica a NROS nadací pro rozvoj občanské společnosti, umístili na dvě hnízda (Pištín, Novosedly nad Nežárkou) webkamery pro online pozorování.

K velké radosti všech žáků si letos čapí pár postavil hnízdo přímo v Písku v Roháčově ulici na cihlovém hranatém komínu. Není obvyklé, aby si čápi postavili hnízdo prakticky uprostřed tak velkého města. Přejme si, aby se jim podařilo úspěšně vyvést mláďata.

V roce 2012 se v píseckém okrese nacházelo 7 obsazených hnízd čápem bílým, na kterých se čápům povedlo odchovat 18 mláďat a to v Dobevi 3 mláďata, v Kestřanech 2, v Milevsku 4, v Mirovicích 2, ve Žďáru 3 a v záchranné stanici v Makově 4 mláďata. Hnízdo v Miroticích bylo čápy obsazeno, ale bohužel se jim nepodařilo úspěšně vyvést mláďata. Nejníže položené hnízdo, je hnízdo na Kestřanské tvrzi. Leží 375 m.n.m. Naopak nejvýše položené hnízdo se nachází v Milevsku, v nadmořské výšce 446 m.n.m. V Dobevi je jediné hnízdo v Jižních Čechách, které si čápi postavili na stromě. Jedná se o dub. Před sto lety bývala hnízda na stromě velmi častá. U těchto hnízd však dochází k jejich zarůstání větvemi a proto je čápi často opouštějí.

cap-bily-pisek

 

Čápi v Dubném opatrují svá dvě vejce

Email Tisk PDF

Jako jedna z prvních škol, která s námi na monitoringu čápů začala spolupracovat, byla ZŠ v Dubném. Děti pod vedením Mgr. Holé, si pečlivě zaznamenávají veškeré dění na hnízdě. Zajímavostí je, že hnízdo si zde čápi postavili na střeše kostela. Takových hnízd v Jihočeském kraji není mnoho. Kromě Dubného jsou taková hnízda ještě ve Strýčicích a v Lipolci. Do roku 1953 bývalo hnízdo v Dubném na střeše fary, od roku 1954 je na střeše lodní části kostela.

V loňském roce, podle záznamů dětí ZŠ, přiletěl čáp již 24. 2., samice pak o dva dny později. Dětem se dokonce pomocí dalekohledu podařilo odečíst čísla kroužků u obou ptáků. Samec měl německý odečítací kroužek A3191, samice byla kroužkována v Malontech, 28. 6. 2007 kroužkem BX 16117. Mláďata se začala líhnout 1. 5. Celkem se vylíhlo 5 mláďat. Bohužel čápům se nakonec podařilo vyvést pouze dvě.

Letos čapí samec přilétl 4. března, samice o týden později. Jedná se o stejný pár, jako přilétl loni. Na hnízdě se starají o dvě snesená vejce. Všichni doufáme, že se z nich vylíhnou dvě zdravá mláďata a podaří se je odchovat.

capi-v-dubnem

Aktualizováno Pondělí, 06 Květen 2013 09:40
 

Čáp bílý v Homoli

Email Tisk PDF

I v letošním roce žáci DDÚ a ZŠ Homole sledují hnízdo čápa bílého. Hnízdo si čáp postavil v roce 1976 na cihlovém komíně o výšce dvanácti metrů v areálu dílen v západní části obce. V loňském roce děti pozorovaly, jak se čápům podařilo vyvést 3 mláďata. Dokonce zaznamenaly i odlet mladých čápů do teplých krajin. Bylo to 24. 8. 2012.

Letos čápy sleduje Roman, který se chodí na hnízdo dívat každý den a vše zapisuje do deníku. Při naší návštěvě nás informoval o letošním dění na hnízdě. Již přiletěl celý pár, který musel své hnízdo bránit proti náletu jiného čápa. Hnízdo se jim naštěstí podařilo uhájit. Nyní se můžou naplno věnovat snůšce.

homole

Aktualizováno Pondělí, 06 Květen 2013 09:42
 


Strana 3 z 5

Pištín

Banner

VOŠL a SLŠ Písek

Banner

O2

Banner

STARNET, s. r. o

Banner

NetRex s.r.o.

Banner

SETERM CB a.s.

Banner