Čápi jižních čech

...stránky o hnízdech jihočeských bílých čápů

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Novohradské hnízdo bude stát dál!

Email Tisk PDF

Asi i Vás zaskočila zpráva, že hnízdo čápa v Nových Hradech se možná zbourá. I my jsme v pátek 19.4. 2013 obdrželi na mail takovou varovnou zprávu, že se něco děje kolem čapího hnízda v Nových Hradech. Tuto informaci jsme dál předali panu Chvapilovi, vedoucímu skupiny Ciconiiformes, který vše prověřil s orgány ochrany přírody.

Protože jsme se chtěli sami přesvědčit, jaká zkáza hnízdu hrozí, vypravili jsme se do Nových Hradů sami. Hned v úterý 23.4.2013 jsme se celá třída vydala autobusem na místo činu, kde jsme naštěstí zjistili, že majitel objektu, na kterém se hnízdo nachází, provádí pouze stavební úpravy budov. Komín, na kterém čáp hnízdí již několik let, zůstal stát a bylo nám slíbeno, že tomu tak bude i nadále.

novohradske-hnizdo

Aktualizováno Úterý, 23 Duben 2013 18:24
 

Workshop v Doksech

Email Tisk PDF

O prvním dubnovém víkendu, jsme se zúčastnili workshopu pro projektové týmy zapojené v projektech Think Big. Workshop se konal v Doksech v malebné krajině okolo Máchova jezera. Jsme rádi, že jsme se zde mohli potkat s tolika mladými lidmi, kteří jako my, chtějí naší společnost posunout dál.

Pozorování hnízdění bílých čápů pomocí webkamery

Aktualizováno Úterý, 23 Duben 2013 18:25
 

Webkamera v Novosedlech nad Nežárkou

Email Tisk PDF

V Novosedlech nad Nežárkou hnízdí čápi od roku 1996 na 10 m vysoké rouře, která původně sloužila jako silo. Začátek stavby hnízda nebyl lehký, neustále jim větvičky ze sila spadávaly, proto jim pan Nohava upravil horní část roury – uřízl stříšku, navařil kovovou konstrukci a udělal plato, na kterém si čápi postavili nové hnízdo. Od té doby čápům nestálo nic v cestě, aby v Novosedlech mohli vyvést mláďata.

Zde uvádíme přehled zaznamenaných hnízdění

Rok 2005 – 3 mláďata

Rok 2010 – 3 mláďata

Rok 2011 – 3 mláďata (byla okroužkována pracovníky ČSO, čísla kroužků – YC 120, YC 121, YC 122)

Rok 2012 – 4 mláďata

O tom, jak se čápům na hnízdě daří, se můžete sami přesvědčit on line přenosem z naší webkamery.

novosedly-nad-nezarkou-foto

Aktualizováno Středa, 17 Duben 2013 19:07
 

Studenti lesnické školy objevili nové hnízdo

Email Tisk PDF

Studenti lesnické školy objevili nové hnízdo

                Na jaře letošního roku jsme objevili nové hnízdo v obci Kocelovice v okrese Strakonice. Čáp si zde základy hnízda postavil již v roce 2011, ale čapí pár se na hnízdě usídlil až v loňském roce. Při naší kontrole 13. dubna letošního roku, se zatím na hnízdě zdržuje pouze samec, který trpělivě čeká na přílet samice. Hnízdo je v zemědělském areálu na krmném silu, ve výšce 9 metrů. Areál se rozkládá severně od Kocelovic.

 nove-hnizdo

Aktualizováno Pondělí, 15 Duben 2013 07:45
 

Společnost O2 finančně podpořila projekt webkamer

Email Tisk PDF

                V loňském roce jsme začali pozorovat a sčítat hnízda čápů v Jihočeském kraji. Celkem jsme zaevidovali 217 čapích lokalit. Dále jsme postavili tři hnízdní podložky. Na dvě z nich (v Oslově a v Milevsku) zavítal čáp. Pro žáky základních škol jsme uspořádali konferenci o ochraně čápa. Na tyto akce jsme obdrželi finanční podporu od společnosti O2.

                I letos naše snažení o záchranu čápa bílého společnost O2 zaujalo natolik, že nám poskytla finanční částku 70 000 Kč na pořízení, instalaci a provoz dvou webkamer pro pozorování hnízd. Jednu kameru umístíme na hnízdo v Novosedlech nad Nežárkou, kde čáp bez přestání úspěšně hnízdí již několik let. Druhou kameru umístíme v obci Pištín, kde si čápi postavili hnízdo teprve loni. Bude zajímavé pozorovat, jak si čápi na daných lokalitách povedou.

spolecnost-o2

 


Strana 4 z 5

Pištín

Banner

VOŠL a SLŠ Písek

Banner

O2

Banner

STARNET, s. r. o

Banner

NetRex s.r.o.

Banner

SETERM CB a.s.

Banner