Čápi jižních čech

...stránky o hnízdech jihočeských bílých čápů

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Monitoring pokračuje i v letošním roce

Email Tisk PDF

I v roce 2013 pokračujeme ve sčítání, objevování a budování hnízd čápa bílého. Mezi jedno z prvních hnízd, které vzniklo v roce 2013, je vybudování hnízdní podložky v objektu pana Jůna v Malovičkách – Háj okres Prachatice. Podložka je umístěna na střeše věžičky ubytovacího objektu. Objekt leží po levé straně cesty na trase Vodňany – České Budějovice cca 300 metrů za železničním přejezdem. Nadmořská výška hnízda je 420 m.n.m. Zeměpisná šířka:49°6'16.249"N a zeměpisná délka: 14°14'21.130"E. Podložka byla v tomto objektu vybudována, protože zde v loňském roce několikrát čápi přistáli na střechu. Doufáme, že se v brzké době na hnízdě některá čapí rodinka usadí.

monitorovani-pokracuje

 

Konference pro základní školy

Email Tisk PDF

Po celý rok 2012 sledovali žáci třídy 2.B z lesnické školy pod vedením Ing. Františka Čapka hnízda čápa bílého v Jihočeském kraji. Celkem zaměřili 216 lokalit s výskytem hnízda čápa bílého. U všech hnízd určili polohu pomocí GPS, změřili nadmořskou výšku, slovně popsali umístění hnízda a určili jeho typ. Každé hnízdo také vyfotili. Všechny tyto údaje umístili na webové stránky www.jih.capiweb.cz. Se sledováním hnízdění čápa jim také pomáhalo 27 základních škol, které zaznamenávali údaje o průběhu hnízdění. Jednalo se o data jarního příletu páru, počtu vylíhlých a vylétnutých mláďat. Z 216 lokalit bylo čapím párem obsazeno 88 hnízd, na kterých čápi vyvedli 182 mláďat. v porovnání s rokem 2011, došlo k nárůstu o 15 hnízd, ale k poklesu o 3 mláďata.

Dne 12. září proběhla v aule VOŠL a SLŠ B. Schwarzenberga Písek minikonference o čápu bílém, na kterou byly pozvány základní školy, které pomáhaly s pozorováním hnízd. Akce se zúčastnilo 110 dětí ze 14 základních škol. Děti na ní prezentovaly svá pozorování hnízd a dozvěděly se základní informace o ochraně čápa bílého. Každá škola, která se konference zúčastnila, byla odměně kapesním pozorovacím dalekohledem a peněžitou poukázkou na zakoupení knížky.

Do pozorování hnízd se můžou zapojit další základní školy, protože monitoring bude pokračovat i v dalších letech.

Aktualizováno Pátek, 05 Říjen 2012 14:05
 

Blatenští čápi – čápi města růží a ryb

Email Tisk PDF

 

Blatenští čápi – čápi města růží a ryb

 

 

Čáp bílý (Ciconia ciconia) se v poslední době velmi těší pozornosti ornitologů, ochránců přírody, milovníků přírody a v neposlední řadě široké veřejnosti. Tento druh ptáka z řádu brodivých hnízdí převážně v nížinách a kulturních krajinách, v blízkosti bažin. Hnízda si staví na komínech, střechách, věžích, stromech, výjimečně na zemi. Je tažným druhem, který zimuje v oblastech tropické Afriky. Pouze malé procento jedinců zůstává a přezimuje u nás.

Aktualizováno Pondělí, 27 Srpen 2012 12:07 Celý článek...
 


Strana 5 z 5

Pištín

Banner

VOŠL a SLŠ Písek

Banner

O2

Banner

STARNET, s. r. o

Banner

NetRex s.r.o.

Banner

SETERM CB a.s.

Banner