Čápi jižních čech

...stránky o hnízdech jihočeských bílých čápů

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Do katalogu hnízd přibylo další hnízdo

Email Tisk PDF

Při kontrole hnízd po Jihočeském kraji, které nyní v červenci provádíme, jsme ve Slavonicích objevili další hnízdní podložku. Podložka je umístěná na vysokém cihlovém komíně v Nádražní ulici u budovy č.p. 298. Ve Slavonicích už jedno čapí hnízdo je. Nachází se na severu Slavonic u cesty na Český Rudolec. V loňském roce zda čápi odchovali čtyři mláďata. Letos je hnízdo znovu obsazeno, ale jak se zdá o snůšku vlivem špatného počasí přišli.

slavonice-II

 

Spuštění katalogu hnízd pro rok 2013

Email Tisk PDF

V hlavním menu jsme ve sloupci ČÁPI 2013 spustili přehled hnízdění čápů v letošním roce. Bohužel průběh počasí značně zdecimoval počty mladých čápat na jednotlivých hnízdech. Proto sčítání, které jsme provedli koncem května a pak i červnu, již neplatí. V loňském roce z hnízd v Jihočeském kraji vylétlo celkem 187 mláďat. Letos úmrtnost na hnízdech dosahuje až 90% obsazených hnízd. Vloni dokonce z 10 hnízd úspěšně vylétlo po čtyřech mláďatech. Letos jsme rádi, když je na hnízdě aspoň jedno mládě.

Aby letošní sčítání bylo co nejpřesnější, dovolujeme si Vás poprosit o spolupráci. Na mailovou adresu: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nám posílejte informace o hnízdě, které se nachází ve vašem okolí. My tyto údaje napíšeme do katalogu. Nejdůležitější informace jsou, jestli je hnízdo obsazeno a kolik je na hnízdě mláďat. Důležité je rozpoznat dospělce od mláďat. Mláďata mají černý a kratší zobák a černé nohy.

K článku přikládáme fotku z našeho květnového monitoringu. Fotka je pořízena na hnízdě v Sedlci u Českých Budějovic, kde samice na hnízdě zahřívala vejce. Bohužel vlivem špatného počasí došlo k úhynu samice i mláďat.

spusteni-katalogu-hnizd-2013

 

Kroužkování mladých čápů

Email Tisk PDF

Jako každý červen, i letos společnost CICONIA Roudnice pod vedením Mgr. Stanislava Chvapila, prom. ped., zavítala do Jihočeského kraje kroužkovat mláďata čápů bílých. Jedno z prvních hnízd, které okroužkovali, jsou čápi v Blatné, kde si dospělci nosili větve na hnízdo již 13. 2. 2013. První páření bylo pozorováno po 7 hodině  dne 13.3.2013. Soustavné sezení čápů na vejcích probíhalo od 6. 4. 2013.

Blatenským čápům se vylíhla 3 mláďata. Dne 7. 6. 2013 byla v hnízdě 2 mláďata, která jsou kroužkována kroužky N.M. Praha YE 018, YE 019. Třetí mládě bylo v hnízdě nalezeno mrtvé. Uhynulo asi v jednom týdnu věku, vlivem stálých dešťů.

V loňském roce měl dospělý samec na noze zelený kroužek. Letos je na hnízdě samec bez kroužku. Zůstává záhadou, zda na hnízdišti je jiný samec, nebo samci zelený plastový kroužek praskl  a spadl.

krouzkovani-capu

Aktualizováno Pondělí, 01 Červenec 2013 06:59
 

Zoom na webkameře v Novosedlech

Email Tisk PDF

Díky finanční podpoře nadace společnosti Telefónica O2 think big a nadace rozvoje občanské společnosti NROS, jsme vylepšili kvalitu přenosu z webkamery v Novosedlech nad Nežárkou. Na webkameru jsme připevnili zoom objektiv, který nám více přiblížil dění na hnízdě.

novosedly-nad-nezarkou-zoom

 

Hnízdo v Budíškovicích

Email Tisk PDF

Již několik let pozorují děti ze ZŠ a MŠ v Budíškovicích na komíně místního Domova seniorů čápy. Hnízdo je na vysokém zděném komíně. Podle informací domova seniorů přibližně od roku 2008 obýval hnízdo pouze samec. Poprvé v roce 2012 hnízdil na komíně párek a odchoval zde 2 mláďata. V roce 2013 bylo provedeno vyztužení komína a pro čápy byla zhotovena výztuž ze železných obručí. Samec letos přiletěl 12. dubna a o čtyři dny později samice.

budiskovice

Aktualizováno Pondělí, 27 Květen 2013 11:01
 


Strana 2 z 5

Pištín

Banner

VOŠL a SLŠ Písek

Banner

O2

Banner

STARNET, s. r. o

Banner

NetRex s.r.o.

Banner

SETERM CB a.s.

Banner