Čápi jižních čech

...stránky o hnízdech jihočeských bílých čápů

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Čáp bílý zahnízdil v Písku

Email Tisk PDF

I v letošním roce pokračují žáci 2.B Střední lesnické školy v Písku, v pozorování hnízd čápa bílého na území Jihočeského kraje. V rámci projektu think big podporovaný  nadacemi společnostmi Telefónica a NROS nadací pro rozvoj občanské společnosti, umístili na dvě hnízda (Pištín, Novosedly nad Nežárkou) webkamery pro online pozorování.

K velké radosti všech žáků si letos čapí pár postavil hnízdo přímo v Písku v Roháčově ulici na cihlovém hranatém komínu. Není obvyklé, aby si čápi postavili hnízdo prakticky uprostřed tak velkého města. Přejme si, aby se jim podařilo úspěšně vyvést mláďata.

V roce 2012 se v píseckém okrese nacházelo 7 obsazených hnízd čápem bílým, na kterých se čápům povedlo odchovat 18 mláďat a to v Dobevi 3 mláďata, v Kestřanech 2, v Milevsku 4, v Mirovicích 2, ve Žďáru 3 a v záchranné stanici v Makově 4 mláďata. Hnízdo v Miroticích bylo čápy obsazeno, ale bohužel se jim nepodařilo úspěšně vyvést mláďata. Nejníže položené hnízdo, je hnízdo na Kestřanské tvrzi. Leží 375 m.n.m. Naopak nejvýše položené hnízdo se nachází v Milevsku, v nadmořské výšce 446 m.n.m. V Dobevi je jediné hnízdo v Jižních Čechách, které si čápi postavili na stromě. Jedná se o dub. Před sto lety bývala hnízda na stromě velmi častá. U těchto hnízd však dochází k jejich zarůstání větvemi a proto je čápi často opouštějí.

cap-bily-pisek

 

Pištín

Banner

VOŠL a SLŠ Písek

Banner

O2

Banner

STARNET, s. r. o

Banner

NetRex s.r.o.

Banner

SETERM CB a.s.

Banner