Čápi jižních čech

...stránky o hnízdech jihočeských bílých čápů

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Průběh hnízdění na hnízdě v Pištíně

Email Tisk PDF

Život na čapím hnízdě v Pištíně mohli letos zájemci pozorovat prostřednictvím webové kamery. Studenti Střední lesnické školy Bedřicha Schwarzenberga v Písku totiž za podpory společnosti O2 připravili projekt na pozorování čápů a kamery umístili v Pištíně a Novosedlech nad Nežárkou.

V Pištíně se první čáp objevil 16. dubna po 13. hodině, v následujících dnech svedl s dalšími samci několik soubojů o hnízdo. Boje ukončil přílet samice 4. května, první páření páru bylo zaznamenáno o den později. Pištínští čápi tak zahnízdili o více než měsíc později oproti čápům v okolí, první vejce snesla samice 12. května ve večerních hodinách, postupně se na hnízdě objevila další 3. V sezení na vejcích se střídali oba rodiče, první mládě se vyklubalo na svět 16. června, o dva dny později jej následoval mladší sourozenec, další dvě vejce mladé nepřinesla. Pozdní zahnízdění páru bylo paradoxně šťastné, protože v letošním roce v důsledku červnových dlouhodobých dešťů spousta včas vylíhnutých mláďat zahynula.

Jedno z mláďat bylo od narození větší, rychleji dospívalo a 23. srpna poprvé na chvilku opustilo hnízdo. Naposledy se na něm, spolu s jedním rodičů, objevilo 2. září. Vývoj druhého mláděte sledovali i díky on-line přenosu odborníci s obavami, postupně bylo jasné, že nebude schopné odletu se svou rodinou. S odebrání z hnízda však bylo nutné počkat, až malému čápovi co nejvíc dorostou křídla. Hrozilo riziko, že mládě skočí dolů, proto bylo potřeba počkat co nejdéle, aby při případném skoku dolů mělo vůbec šanci. K úspěšnému zásahu na hnízdě došlo 3. září, čáp byl za asistence pracovníka ZOO Ohrada odebrán a dopraven do tamní záchranné stanice.

Díky webovému přenosu sledovalo napínavé dění na hnízdě v Pištíně mnoho lidí z blízkého okolí, z celé republiky, ale i ze zahraničí – reakce přicházely z Polska, Slovenska či Maďarska.

pistin-prubeh

 

Pištín

Banner

VOŠL a SLŠ Písek

Banner

O2

Banner

STARNET, s. r. o

Banner

NetRex s.r.o.

Banner

SETERM CB a.s.

Banner